Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miejski w Parczewie

SYGNALISTA  - Procedura zgłoszeń wewnętrznych

Przedmiotem zgłoszenia wewnętrznego dokonanego przez sygnalistę mogą być działania lub zaniechania niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, opisane w ustawie  o ochronie sygnalistów, uzyskane w kontekście związanym z wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w Urzędzie Miejskim w Parczewie lub na rzecz Urzędu, w ramach których uzyskano informację o naruszeniu prawa oraz istnieje możliwość doświadczenia działań odwetowych.

Zgłaszanie naruszeń prawa następuje w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów oraz Procedury zgłoszeń wewnętrznych oraz  podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim
w Parczewie.

Zarządzenie Nr 104/24 Burmistrza Parczewa z dnia 17 września 2024 r. w sprawie ustalenia Procedury zgłoszeń wewnętrznych oraz podejmowania działań następczych w Urzędzie Miejskim w Parczewie

Procedura określa tryb przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych dotyczących informacji o naruszeniu prawa ustanowionych w Urzędzie Miejskim w Parczewie, a także podejmowania działań następczych w związku z tymi zgłoszeniami. Celem regulacji jest ochrona poufności tożsamości sygnalisty, osoby, której dotyczy zgłoszenie oraz osoby trzeciej wskazanej w zgłoszeniu.

Jak dokonać zgłoszenia?

Zgłoszeń można dokonać drogą pisemną lub ustną:

  • na adres poczty elektronicznej e-mail: gminaparczewwew@sygnalista.pro.
  • na wniosek sygnalisty złożony za pośrednictwem kanału, o których mowa w pkt 1, za pomocą bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.


Po wpłynięciu zgłoszenia, przyjmujący zgłoszenie dokonuje wstępnej weryfikacji formalnej oraz merytorycznej i w terminie 7 dni od otrzymania zgłoszenia potwierdzi sygnaliście jego przyjęcie za pośrednictwem adresu do kontaktu.

Informacja zwrotna zostanie przekazana po zakończeniu działań następczych, nie później niż 3 miesiące od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia wewnętrznego.

Jakie prawo chroni sygnalistę?
 

Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów, na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
  

Urząd Miejski w Parczewie gwarantuje, że przyjmowanie zgłoszeń oraz podejmowanie działań następczych uniemożliwiają nieupoważnionym osobom uzyskanie dostępu do informacji, w tym danych osobowych objętych zgłoszeniem oraz zapewniają ochronę poufności i tożsamości sygnalisty, osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia, osoby, której dotyczy zgłoszenie oraz innych osób wskazanych w zgłoszeniu. Zgłoszenie sygnalisty jest obsługiwane wyłącznie przez osoby do tego upoważnione.